2022’de Öğrenebileceğiniz En İyi Programlama Dilleri

Bilgi teknolojisi ve veri bilimi sektörleri programlama dilleri üzerine inşa edilmiştir. Yaratıcı uygulamalar oluşturmak için yazılım geliştiriciler ve veri bilimciler çeşitli programlama dilleri kullanır. Bu yazıda, bir yazılım geliştiricisi veya veri bilimcisi olarak kariyerinize bir adım önde başlayabilmeniz için “2022’nin başında öğrenilecek en iyi 6 programlama dili’ni gözden geçireceğim.

1.Python

Programlamaya Python ile başlamak neden mantıklı? - ShiftDelete.Net

Python, en iyi programlama dilleri söz konusu olduğunda listenin başında yer alır. Tüm ihtişamıyla Python, basitliği ve uyarlanabilirliği nedeniyle geliştiriciler ve veri bilimcileri arasında son derece popülerdir. Python, web ve masaüstü uygulamaları oluşturmak için kullanılabilir. Grafik kullanıcı arabirimi, makine öğrenimi modelleri, ağ sunucuları ve çok daha fazlasını içeren masaüstü uygulamaları da yapmak mümkündür.

2. Java

JAVA İle Programlamaya Giriş | İŞ KULÜBÜ BTK Akademi Eğitim Serisi

Sunucu tarafı uygulama geliştirme söz konusu olduğunda, Java tartışmasız kraldır. Mobil uygulamalar, web uygulamaları, oyunlar, web sunucuları ve uygulama sunucuları gibi yazılımlar oluşturmak için kullanılan sınıf tabanlı nesne yönelimli bir programlama dilidir. Java, geleneksel olarak Android uygulamaları oluşturmak için en popüler programlama dili olmuştur.

3.R

R, ilk olarak 1993 yılında piyasaya sürülen çok paradigmalı bir programlama dilidir. Dinamik diziler üzerine kurulmuştur. Mac OS, Linux ve Windows dahil olmak üzere tüm büyük işletim sistemlerinde çalışır. R benzersizdir çünkü hem istatistiksel hem de grafiksel bir ortam olarak hizmet eder.

4. C#

C# dilinde propertyler | kodlasana.com

Microsoft, C# programlama dilini yarattı. C#, çok yönlü ve açık kaynak olan nesne yönelimli programlama (OOP) dilidir. En yaygın kullanım alanları arka uç geliştirme, oyun geliştirme, web/masaüstü uygulama geliştirme ve Windows telefonları için mobil uygulama geliştirmedir. Bunu çalıştırmak için The.net çerçevesi kullanılır.

5. C++

C++ Arayüz oluşturma (GUİ) Komutu - Plexus Network System Blog

C++, 1980’lerin başında Bell Laboratories’den Bjarne Stroustrup tarafından C’nin bir uzantısı olarak oluşturulan genel amaçlı, platformlar arası bir programlama dilidir. Sonuç olarak, OOP’lerin zorunlu ve genel programlama dillerinin özellikleri C++’da birleştirilmiştir. C++, geliştiricilere bellek ve sistem kaynakları üzerinde büyük miktarda kontrol, hız ve verimlilik sağlayarak yüksek performanslı programlar tasarlamalarına ve oluşturmalarına olanak tanır.

6. Javascript

7 Yararlı Javascript İpuçları - Yazılım.net

Javascript, çok paradigmalı, üst düzey bir web programlama dilidir. Hem bildirimsel hem de zorunlu nesne yönelimli programlama tekniklerini destekler. Metin verileri, düzenli ifadeler ve standart veri yapılarının tümü Javascript’in uygulama programlama arabirimleri (API) tarafından desteklenir. HTML ve CSS ile birlikte internete güç veren üç temel teknolojiden biridir.

One comment

Bir Cevap Yazın