Herhangi bir programlama dilini daha hızlı öğrenmek için altın ipuçları

Yeni bir programlama dili öğrenmek hiç kimse için kolay bir iş değildir. Birçok yeni konsept, kaynak ve araçtan geçmeli ve ilk kez üzerinde çalışmalısınız. Bu yazıda, herhangi bir programlama dilini öğrenirken her programcının aklında tutması gereken bazı önemli ipuçları vereceğim.

1. Hedefinizi Belirleyin

Bilgisayar programlama dilleri Javascript, SQL, Python, C ++, Java, PHP, Ruby ve daha fazlasını içerir. Bu dillerin her birinin kendine özgü uygulamaları vardır. Bu nedenle, doğru programlama dilini öğrenebilmeniz için hedefinizi bilmeye çalışarak büyük bir adım atacaksınız. Aksine, yönünüzü doğru ayarlamada yola çıkarsanız havayı alırsınız.

2. Kendi kendini eğiten bir programcı ol

Bu önemlidir, her şeyden önce kendinizi kendinizieöğreten bir kodlayıcı olmaya motive edin. Başarılı programların çoğu kendi kendine eöğrenir, yani, Python veya Java gibi bir programlama dili seçerler (Python çoğunlukla tavsiye edilmektedir çünkü oldukça yüksek düzeyde bir dildir) ve sözdizimi hakkında dokümantasyon veya e-kitap referans alınarak öğrenmeye başlarlar.

3. Temellere odaklanın

İnsanların yaptığı en yaygın hatalardan biri – temelleri olabildiğince çabuk bitirmeye ve kodlama kısmını başlatmaya çalışıyorlar. Bu süreçte başlangıçta birkaç bölüm atlarlar ve konunun temelleriyle daha az zaman harcarlar.

İlk önce, bunun bilgisayar programlama öğrenmede işe yaramadığını anlamanız gerekir. Öğreticiyi bitirebilir veya gerçek kodlama bölümüne hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz, ancak gelecekte sizin için birçok sıkıntı yaratacaktır. Bu şekilde öğrenen insanlar genellikle daha yüksek seviyelere sıkışmış, kolayca kaybedilmiş ve sonuçta temelleri öğrenmek için geri dönmüşlerdir.

4. Doğru araçları kullanın

Birincil araç, programlama yazılımını çalıştırmak için gereken yapılandırmaya sahip bir bilgisayardır. Uygun bir yazılım aracı bugdatabaseler, debuggerlar, build toollar, disassemblerlar, interface generatorlar, Notepad++ ve çok daha fazlasını içerir. Ancak, ihtiyacınız olan araçlar öğrenmek istediğiniz programlama dilinin türüne bağlıdır.

5. Kodunuzu Deneyin

Kodu çalıştırma(kagıtta), makinenizde çalıştırmadan önce kodunuzun her bir satırını kağıt üzerinde yinelemek anlamına gelir. Bu alışkanlığın mantıksal düşünmeyi geliştirdiği bilinmektedir ve sonraki öğrenme seviyelerini daha kolay ve daha hızlı hale getirir. Kuru çalıştırma kodu, programlamayı öğrenmenin en iyi yoludur. Programlamada bir kariyer yapmayı planlıyorsanız, bu alışkanlığı öğrenmenin erken aşamasında benimsemeye çalışın.

6. Öğrendiğiniz gibi kodlayın

Öğrenme sürecinizi pasif değil aktif hale getirin. Öğrenirken kod satırlarıyla hokkabazlık yapmaya başlayın. Sadece arkana yaslanıp öğreticileri izlemeyin veya daha sonra öğrendiklerinizi uygulama umuduyla notları okumayın. Sizi geri dönmeye ve tekrar öğrenmeye başlamanız için zorlayacak birçok barikatla karşılaşacaksınız.

Ne öğrendiğinizi denemeye ne kadar erken başlarsanız, o kadar hızlı öğreneceksiniz. Aslında, kodlama ortamınız öğrendiğiniz sırada aynı anda çalışıyor olmalıdır. Öğrenmenin en önerilen yolu, öğrenme materyallerini okuduğunuz gibi bir proje oluşturmaktır. Bu şekilde daha hızlı ve sistematik bir şekilde öğrenebileceksiniz.

7. Sabır ile Uygulama

Uygulama, kodlama becerinizi geliştirmenin en iyi yoludur. Ancak, temel bilgileri atlarsanız, ileri aşamalar bazı kısımları kaçırdığınızı size bildirir, uzun vadede istifa edebilirsiniz. Bu nedenle, daha ileri bir aşamaya geçmeden önce temelleri öğrenerek başlayın.

8. Motive Olun

Programlama şüphesiz heyecan verici bir iştir, ancak ayrıntılı olduğu da bilinmektedir. Çoğu zaman insanlar saatlerce tek bir hataya çözüm bulmadan harcarlar. Yemek programınızın tamamını ve hızını etkileyebilme özelliğine sahiptir, özellikle gençseniz kesinlikle sağlıklı bir durum değildir.

O günlerde sakin olmalısın. Beynimizin zaman zaman biraz ferahlatmaya ihtiyacı var. Arkadaşlarınızla buluşmak, seyahate çıkmak, bir tür egzersiz yapmak ya da sadece akıllı telefonunuzda oyun oynamak olabilir. Her zaman her şey arasındaki dengeyi korumaya odaklanın ve havalınızı asla unutma. Bu, nihayetinde odağı iyileştirmenize ve işleri hızlı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olacaktır.

9. Çevrimiçi Kaynakları kullanın

Bilgisayar programcılığını öğreten, video eğitimleri de dahil olmak üzere ücretsiz kaynaklar sağlayan birçok ücretsiz çevrimiçi site var. Bu nedenle, programlama temellerini Codecademy, FreeCodeCamp, Coursera, edX, Codewars ve daha fazlası gibi ücretsiz kodlama sitelerinden öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Sonuç

Umarım bu makale programlama ile ilgili birçok sorunuzu çözmüştür. Eğer bir acemiyseniz, fikrinizi temizlemenizi, fazla düşünmemenizi ve öğrenmeye devam etmenizi öneriyorum. Listemizde yer almayı hak eden başka bir öneriniz varsa aşağı yorum olarak bırakıp bu yazıyı diğer okuyanlara destek verebilirsiniz. 🙂

Bir Cevap Yazın